Transformers

Pamatuji si to, jakoby to bylo včera. Při jedné ze svých obvyklých ranních cest tenkrát ještě do školy jsem autobusem míjel big board, ze kterého na mě dolů shlíželi obličeje Optima Prima a Megatrona lákaje k brzké návštěvě kina. Psal se rok 2007 a na plátna celého světa se chystal ostře očekávaný blockbuster, který měl masám diváků ukázat jak moc se po přelomu tisíciletí kinematografie vyvinula, a co vše nám počítačová animace nabízí. A tak se v srpnu téhož roku na velkých plátnech začali ostošest mydlit obrovští roboti za doprovodu americké armády, několika teenagerů a skvěle nalíčené a oblečené Megan Fox. To vše bylo propojeno klasickým hollywoodským humorem a překvapivě fungujícím soundtrackem, který kombinoval běžný filmový doprovod s rockovými hity.

Ač jsem velkým zastáncem poctivého filmového řemesla v podobě skutečných pyrotechnických efektů a starých dobrých triků a počítačové postprodukce většinou rád zpražím jako kukuřici, Transformers jsou i pro mne učebnicovým příkladem toho, kam počítačové “natáčení” bez výhrad patří. Vlastně pořádně nevím, kde s hodnocením začít, protože Transformers mě po 10 letech od své premiéry opravdu dostali. Ve filmu funguje zkrátka vše, co fungovat musí, a dokonalá rezonance se slavnou větou režiséra Michaela Baye Nepřišel jsem léčit rakovinu, ale bavit lidi,” je cítit ve všech aspektech, kterými film hodnotím.

Příběh je zcela ukázkovým dokonale průměrným dílkem, které je předem určeno pro digitální blockbuster. Ničím více ani ničím méně. Neurazí, nenadchne, ale hlavně – při takovéhle podívané ho vlastně ve výsledku nikdo příliš nehodnotí. To, co dělá tenhle film kasovním trhákem jsou digitální orgie bojujících robotů za doprovodu skvěle vybraných hitů rockových kapel tam, kde se to hodí, a tradiční, ale mistrně zkomponované filmové huby na všech ostatních místech. Výsledkem je naprosto fascinující a jedinečný audiovizuální zážitek, který si troufám tvrdit dosud nikdo nezopakoval – ani Peter Jackson se svým Hobitem, ani Marvel či DC se svými filmovými miliardovými universy. Transformers sice nemají příběh ani z poloviny tak dobrý, jako výše zmíněná dílka, ale jsou takovou popcornovou podívanou, že jim to s chutí odpustíte. Více netřeba psát, tohle se zkrátka musí vidět!

Uděluji 85%

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *