Pokémon FireRed & LeafGreen (Gameboy Advance)

pokemon-fire-redJe načase si rozebrat hru, která před 20 lety změnila svět. Bez nadsázky. Psal se rok 1996, když Nintendo představilo světu značku Pokémon, která tehdy neznamenala prakticky nic víc, než jednu z mnoha nových her pro přenosnou herní konzoli Gameboy. Nikdo tehdy ještě netušil, jak obrovskou lavinu s sebou hra strhne, a že se z ní stane téměř celosvětový kult, který s sebou přinese miliardový byznys, na němž se bude přiživovat mnoho dalších odvětví, včetně seriálové produkce. Ta si hlavně u nás získala značnou sumu odpůrců, kteří však většinou vůbec netuší, že Pokémon jako takový původně se seriálem neměl nic společného a značku zcela automaticky haní a vláčejí bahnem jenom proto, že pika.

Herní série se během svých 20 let života rozrostla na 6 hlavních příběhových linií v 7 hrách a stala se pevným pilířem Nintenda jako takového. Nyní se tedy podíváme na její začátky ve zrenovovaných verzích FireRed a LeafGreen (2004) pro Gameboy advance, které jsou v mnohém vylepšenými předělávkami prapůvodních her Red a Green (1996) pro Gameboy. Na ty se možná zaměřím někdy v budoucnu, ale prozatím jsem své putování pokémonním světem začal právě v těchto předělávkách, protože jejich ovládání a herní obsah byly od původních předloh po 8 letech opravdu značně vylepšeny a já věřím, že narozdíl od nich dokáží k pokémonnímu světu přitáhnout i mladé generace, které nebyly Nintendem odchovány. Tento úkol by se první generaci her se svou již opravdu archaickou grafickou stránkou a poněkud kostrbatějším ovládáním povedl jen velmi těžko. Konec dějepisu, je načase koupit kazetku a zahrát si původní příběh první generace ve velmi povedeném remaku, který technologicky patří ke generaci číslo 3.

Hlavní příběh a princip

Sága Pokémon začíná v malebném městečku Pallet Town (v seriálu Oblázkové město), kde se v roli mladého trenéra pokémonů vydáváte na dlouhou a dobrodružstvím naplněnou cestou za tituelm pokémonního mistra. Postupně objevujete rozsáhlý region s mnoha městy, dungeony, lidmi a hlavně 151 různými druhy pokémonů, které se během své cesty snažíte pochytat do pokéballů. S pokémony, které chytíte, poté můžete zápasit proti ostatním trenérům. Souboji mezi sebou pokémoni získávají cenné zkušenosti, učí se nové formy útoků a vyvíjejí se ve své další vývojové stupně. Hlavní příběhovou linií je procestovat celý svět jménem Kanto a porazit 8 trenérů na jejich městských stadionech, čímž získáte 8 odznaků sloužících jako vstupenka do pokémonní ligy. V pokémonní lize svedete souboje s několika nejsilnějšími trenéry a pokémony v celé hře a když je zvládnete porazit, získáte titul pokémonního mistra v tomto regionu.

Cestou za titulem mistra pokémonu narazíte na mnoho trenérů, se kterými musíte zápasit, budov, do kterých můžete vejít a získat v nich nové vědomosti, tipy, nebo nejrůznější předměty od rybářských prutů (ano, ve hře můžete i rybařit), přes jízdní kolo (pro rychlejší cestování mezi městy) až po jízdenky na loď, která vás bude převážet mezi ostrovy. A to je opravdu jen špička ledovce toho, co vše hra nabízí a co vše můžete v tomto úžasném RPG zažít. Jak budou vaši pokémoni silnější a zkušenější, naučí se ovládat například létání, díky kterému budete moci cestovat mezi městy, aniž byste museli zdlouhavě překonávat cesty mezi nimi, které jsou plné nástrah a divokých pokémonů, kteří na vás mohou zaútočit. Díky těm z pokémonů, kteří ovládnou plavání, zase budete moci navštívit běžně nepřístupná a ukrytá místa, kde můžete nalézt další úžasné předměty, od silnějších pokéballů, přes nejrůznější léky, až po superpotraviny, které umožní trvale vylepšit schopnosti vašich pokémonů. Velikost a možnosti světa Kanto jsou opravdu obrovské a vy si v něm můžete dělat cokoliv budete chtít.

Sekundární úkol – Chyť je všechny!

Vítězstvím v pokémmoní lize hlavní příběh skončí, ale pokud vás hra chytne stejně jako drtivou většinu ostatních hráčů, budete se snažit splnit ještě sekundární cíl – a sice poznat a pochytat všech 151 pokémonů, které hra nabízí. A nenechte se zmást, tenhle úkol je dlouhou prací na desítky a desítky hodin. Hra kromě poměrně snadno nalezitelných a chytitelných pokémonů obsahuje také několik legendárních stvoření, která objevit a následně chytit do pokéballu není vůbec jednoduché – některé z nich budete mít příležitost chytit pouze jednou a pokud vám utečou, máte zkrátka smůlu. Největší vtip je v tom, že je v jedné hře vlastně ani všechny pochytat nemůžete. V tom se dostáváme k rozdílu mezi verzemi FireRed a LeafGreen – příběhy obou verzí hry jsou zcela totožné, avšak každá z verzí hry obsahuje cca desítku pokémonů, které je možné chytit pouze v druhé verzi. A k těm se potom musíte dostat tak, že najdete člověka, který druhou verzi vlastní a s ním si pokémony vyměnit přes speciální kabel, který vaše konzole propojí. Další možností jak v těchto předělávkách původních Red a Green verzí získat další pokémony je jejich množení, které je ovšem časově velmi náročné. Připravte se na to, že pokud se rozhodnete pokémony chytit opravdu všechny, čeká vás dlouhá a místy velmi naštvávací série hledání, chytání, tréninku, výměn a křížení. Ale to všechno je extrémně zábavné a nepustí vás to, dokud svůj úkol nesplníte!

Technické zpracování

Předělávky FireRed a LeafGreen (příběhově patřící do 1. generace, technicky však do 3.)  se narozdíl od svých předloh pyšní grafickým zpracováním a ovládáním, které umožňuje GameBoy Advance a podle mého názoru jsou graficky absolutně nejkrásnější ze všech pokémonních her, které kdy vyšly. Navíc je díky této platformě můžete spustit i na prvních generacích konzolí Nintendo DS, což je opět fakt, který by mohl nalákat i mladé hráče, jenž doposud Pokémon nezkusili.  Jasně, jsou to stále jen předělávky, nicméně přinesly nejen krásnou grafickou stránku, která se absolutně nezasekává, nelaguje a zároveň vypadá skvěle, ale také mnoho vylepšení, jako např. cesty lodí po malých ostrůvcích, kde si můžete pochytat nové druhy pokémonů a také vyzkoušet výše zmíněné křížení. Každé město vypadá jinak a přitom má svůj vlastní osobitý styl architektury budov a cest. Ve velkých městech můžete navštívit obrovské obchodní domy, na ostrovech zase stánky na trhu, které nabízejí léčivé nápoje pro pokémony za příznivé ceny. Tvůrci šli při tvorbě tohoto světa opravdu do detailu a díky tomu se do hry můžete zcela ponořit.

Závěr

Pokémon se zcela po právu stal neotřesitelnou značkou a každý milovník RPG by si jej měl vyzkoušet. Neexistuje totiž možnost, že by vás hra po prvních několika minutách zcela nepohltila a nenavnadila na další pokračování, která vycházela po celých uplynulých 20 let a troufám si tvrdit, že ještě dlouho vycházet budou. Ale o nich zase až příště.

Uděluji 90%

Jelikož jsem se stal jedním z lidí, kterým to opravdu nedalo a rozhodli se pochytat úplně všechny pokémony, přikládám zde výsledek svého 90 hodinového snažení – kompletní sbírku pokémonů 1. generace.

123456

Comments

  1. By Tony

    Odpovědět

    • By admin

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *