Transformers 4: Zánik

Všichni už moc dobře vědí, že hollywoodský mistr letních blockbusterů dávno propadl lákadlu nadité peněženky více, než tvorbě nových dobrých filmů. A série Transformers tak jeho neskromné finanční požadavky může dotovat dál a dál jako dojná kráva v tom pravém smyslu. Dávno pryč jsou doby Pearl Harboru, Armageddonu a Ostrova. Tyto snímky sice nebyly bůhvíjak hlubokomyslné, ale měly naprosto jedinečný wow-efekt a rukopis někdejšího Michaela Baye je z nich cítit každým coulem. Tenhle režisér už ale neexistuje. Změnil se v businessmana, který dělá svou práci tak akorát a nechává si za ní královsky platit. Nic více už evidentně nechce.

A přesně takoví jsou i další, v řadě již čtvrtí Transformers s podtitulem Zánik. Jsou stejně jako druzí i třetí stejně dokonale technicky vypiplaní, megalomanští, skvěle ozvučení a stále téměř stejně nudní. Proč téměř? Čtvrté pokračování nazývám jakýmsi polorestartem, protože byly kompletně vyměněny všechny lidské postavy z minulých příběhů a hlavní autobot Optimus Prime dostal pořádný facelift – jestli ke škodě, či užitku, nechám posoudit individuálně každého z vás, ale mě se jeho vypnutí plechů příliš nelíbí.

Příběh navazuje tam, kde poslední díl skončil a k mému překvapení musím říct, že mě dokázal zaujmout o něco více, než ultranudné pokračování číslo tři. I proto jsem si nejspíš před puštěním Zániku preventivně dopřál pořádnou porci energy drinku. Nové postavy ale nejsou vůbec špatné a je jich dostatečně malý počet na to, aby vás jejich osudy opravdu zaujaly a troufám si tvrdit, že spíše více, než méně, připravily půdu pro pátý film, který se zanedlouho dostane do kin. Takže ano, s novým dílem přichází jakési polorestartování příběhu, ale jinak je to ten samý vypalovák, co vždycky, který už vás opravdu ničím nepřekvapí. Upřímně doufám, že Bay už si peněženku naplnil dostatečně na pár dalších oblíbených Ferrari a tohle režizérské křeslo předá někomu dalšímu, než se u mě totálně zdiskredituje. Věřím, že ideální by bylo dát Transformery na jednu dekádu k ledu a poté je ve světě nových a hlavně levnějších technologických možností obnovit formou seriálu, ale na to je Hollywood až příliš o penězích. Nyní ale nevidím jediný důvod k tomu, podporovat tenhle business návštěvou kina. Bay si svůj další luxusní vůz bude muset koupit bez mé účasti.

Uděluji 65%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *