Koncert: Theocracy – Praha 2016

theocracy-praha-2016Uběhly 3 roky od posledního koncertu americké progresivní power-metalové bandy Theocracy v naší české kotlině a 5 let od posledního studiového alba. Matt Smith v pozici generálního skladatele a hudebního génia opěr bere svou partu amerických metalistů na turné po Evropě a opět si zcela nepokrytě stěžuje, že jejich hudba u nich doma nikoho nezajímá. Nové album je neméně skvělé, jako ty předešlé a tak se jen stěží věří tomu, že Theocracy opět přijedou zahrát do malého podzemního krytu, pardon, metalového klubu o kapacitě sotva dvou stovek lidí. Říkám si proč a s otázkou bez odpovědi vyrážím po minulé zkušenosti s Theocracy na malém pódiu ne zrovna 2x ochotně na svou cestu za další šancí pro tyhle dříče.

Tentokrát jsem se ani nesnažil vyslechnout si předkapely, a i když se to může zdát trochu sobecké, tak nějak jsem nic moc neočekával a prostě nebyl v patřičné náladě na zahození celého večera v dalším medvědím doupěti, které jsem ještě nikdy předtím nenavštívil, a které prodávalo lístky na koncert pouze na místě za až podezřele nízký peníz. Strašně moc jsem se bál, že 3 roky nebyly dostatečně dlouhá doba a já dostanu opět tu samou porci zklamání. A jak už to bývá, pořádně jsem se zmýlil!

Koncert byl na dostupné prostory velmi citlivě a rozumně nazvučen, takže bylo slyšet i Mattův zpěv a bicí souprava nebyla absolutní dominantou, kterou nic nedokázalo přehlušit, jako tenkrát. Theocracy na pódiu váleli, byli mnohem více sehraní než posledně a Matt Smith nemusel celý koncert oddřít sám – v jeho show mu vydatně pomáhal baskytarista a „diktátor,“ jak byl Mattem nazván, Jared Oldham, který si koncert neuvěřitelně užíval, a byl zcela nečekaně zaskočen, jaký kotel dokázala malá „hala“ občas vytvořit. Díky tomu to byl opravdu silný zážitek a já musím přiznat, že jsme se opravdu ukrutně zmýlil, protože se jednalo o jeden z nejlepších koncertů, který jsem za poslední dobu slyšel. Zážitek byl navíc dotažen až do konce a maximalizován záležitostí, kterou jsem myslel, že v dnešní době komerčně nalajnovaných show už nikdy nezažiji – pravým a nefalšovaným neplánovaným přídavkem. Kluci se už už chystali k odchodu po zahrání plánovaných bonbónků, když těch pár desítek lidí včetně mě vytvořilo v malém prostoru ohlušující peklo, které ne a ne ustat, dokud to Mattovu kapelu nedonutilo chopit se zpět nástrojů a ještě nějakou tu pecku přidat. Pravda, byli z toho dost nesví, vůbec netušili co mají zahrát a trvalo to dlouhé minuty, než si to ujasnili – ale i přes to to bylo něco naprosto úžasného a jiného, než co se dá zažít na přelidněném mainstreamu. Nefalšovaný neplánovaný přídavek! Prostě pecka, která z původně sotva navštíveného koncertu učinila jeden z nejlepších letošních zážitků a i takového škrta, jakým jsem já, donutila navštívit stánek s merchendasingem.

Budu se opakovat. Totéž jsem řekl před 3 lety, ale myslím si, že je čas vystoupit z opatrnosti a zkusit příště zamluvit větší a opravdovou koncertní halu s předprodejem lístků po internetu. Já věřím, že tihle kluci jí prodají. Budu tam!

Uděluji 90%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.