Trápí vás nachlazení? Zapomeňte na pilule, zkuste med

medJistě to každý z vás dobře zná – podzim je tady a spolu s ním přichází sezóna nejrůznějších nachlazení a rýmiček. A jelikož jsem pro své široké okolí znám jako ten, co ho ani první sníh nedonutí tepleji se obléci, často bývám těmito zákeřnými nemoci postižen i já sám.

Není vyjímkou, když na mne během podzimu padne bolest krku třeba i třikrát za sebou a tak jsem dlouho řešil, jak s tímto prevítem, který dokáže spolehlivě zničit den, bojovat. Nejlepší by asi byla prevence v podobě teplého oblékání a vyváženější stravy, ale jako většina z nás se stejně nakonec dostanu až k léčení nepříjemných následků 🙂

Co tedy s tím? Můžete utrácet stokoruny za všechny možné i nemožné antiseptické pilule, které se předhánějí nejen právě v ceně, ale také ve škále příchutí a nejrůznějších umělých barev. Většinou stojí tím více, čím více na vás křičí z televizních reklam. Mnoho z nich nejde s cenou pod stokorunu a v balení přitom najdete obvykle 12 tabletek, které dle doporučeného dávkování zlikvidujete za dva dny. A co hůř, v drtivé většině případů bez valného výsledku.

Zkuste to jinak! Lidské tělo je stále ještě produktem ryze přírodním a já tvrdím, že pokud nejde o nic závažného, ale pouze o nachlazení, je mnohem lépe ho také přírodní cestou léčit. Potom, co se mi neosvědčily pilulky a slavný citron můj krk většinou jen ještě mnohem více rozdráždil, jsem zkusil med. A světe div se, ihned napoprvé zafungoval. Abych si jeho účinnost skutečně potvrdil, zkusil jsem ho ještě 2x poté, vždy když se v mém krku schylovalo k problémům. A zafungoval znovu. Stačilo párkrát denně přidat jednu polévkovou lžíci kvalitního medu do čaje a během jednoho dne bylo po problému, nachlazení nikdy nedostalo šanci se plně rozvinout.

Je to tedy na vás – můžete utratit stovky a tisíce korun za nefungující tabletky, které fungují spíše jako pamlsek, nebo zkoušet lidový postup zahrnující citron v čaji, ale ten vám krk tak akorát skvěle rozdráždí, a bolest je ještě mnohem horší. Navíc bylo několika studiemi prokázáno, že když už se nachlazení začíná projevovat, zvýšený přísun vitaminů dodatečně už stejně nic nezmůže. Nebo si kupte sklenici kvalitního medu (nejlépe domácího), která Vám vydrží klidně celý podzim a zkuste to s ním. Nejen, že je stejně antiseptický jako onen citron, ale na rozdíl od něj vás ještě více nepodráždí, nýbrž jemně pohladí.

Důležité je, aby byl med skutečně kvalitní, nejlépe z domácích včelstev – hlavně na vesnicích není problém jej sehnat. Zapomeňte na směsice za pár desetikorun, které jsou vyráběny slitím několika různých „medů“, a často také ředěním a doslazováním. Nezapomeňte také vždy několik minut po uvaření čaje počkat, než do něj med přidáte. V opačném případě zlikvidujete velké množství živin, což by byla velká škoda!

Fakta o medu

Složení medu

 • 38% fruktóza
 • 31% glukóza
 • 1% sacharóza
 • 9% další cukry
 • 17% voda
 • 0,17% popel

Až do 17. století patřil med mezi hlavní sladidla v evropské kuchyni.

Med působí jako antibakteriální činitel.

Antibakteriální vlastnosti medu jsou výsledkem nízké aktivity vody, díky čemuž nemají bakterie mnoho možností růstu. Důležitým antiseptickým činitelem je také pH medu v rozsahu 3,2 až 4,5. Tato relativně vysoká kyselost rovněž zabraňuje množení infekčních bakterií.

Med díky vysokému obsahu antioxidantů a polyfenolů podporuje růst probiotických bakterií, čímž výrazně zlepšuje trávení, předchází rakovinným střevním problémům, a posiluje přirozenou obranyschopnost.

Český med je většinou velmi kvalitní, protože pravidla vydaná Českým svazem včelařů pro regionální známku Český med jsou přísnější, než státní a evropské směrnice.

zdroj: wikipedia.cz

Comments

 1. By Krencl

  Odpovědět

  • By admin

   Odpovědět

  • By Jane

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *