Prý se honíme za majetkem – máme ale jinou možnost?

1390419_euro_coins_texturePoslední dobou narážím napříč mediálními kanály na poměrně zajímavý fenomén. Odevšad jsme upozorňováni na nezdravý styl života, na to, že se neustále honíme za majetkem, který nás stejně šťastné neudělá, a na to, že musíme zpomalit. Opravdu? A opravdu máme ještě možnost volby, pokud chceme žít zdravý a alespoň průměrně spokojený život? A co to vlastně je ten průměrně spokojený život?

Není lehké si odpovědět. Každý máme jiné hranice, jiné potřeby a jiné touhy. Chceme být zdraví, chceme mít co jíst, a chceme mít kde spát. Pokud jde o zdraví, rádi k tomu vypadáme dobře. Pokud o jídlo, rádi se najíme chutně a mnozí z nás i pořádně. A co se týká místa na spaní, rádi ho vybavujeme televizory, kávovary, pračkami, myčkami a desítkami dalších věcí, které nám usnadňují, či zpříjemňují život. Můžeme sice vyprat v prádelně, na film zajít do kina a kávu si dát v kavárně, ale většinou jsme rádi, když si tyto prožitky můžeme dopřát i doma. A já tvrdím, že je to v pořádku. Není to nezbytné, ale je to v pořádku, když si po většinou tvrdé a dlouhé práci chceme dopřát trochu těch požitků.

Ale to bych odbíhal, v tomto zamyšlení se budu věnovat místu k žití, jaké má téměř každý z nás – vlastnictví, či nájem bytu, nebo rodinného domu.

Najdou se tací, kteří tvrdí, že to jde i jinak. Najdou se tací, kteří sebe a svou rodinu odstěhují do hor, do malé chatky bez peněz a bez elektřiny, a žijí dlouhým, spokojeným životem. Opravdu? Pokud se někoho budete ptát, jak řeší např. zdravotní péči, odpověď bude v drtivé většině případů stejná – žijí zdravě, doktory nepotřebují. Opravdu? Co já vím, i v dobách pradávných, kdy ještě lidé žili „zdravým životním stylem“, existovali ranhojiči a nejrůznější mastičkáři. A pochybuji, že to bylo z rozmaru.

Ale to bych znovu odbíhal. Faktem je, že drtivá většina lidí se spokojí se základním bydlením, základní stravou, a většinou také základním majetkem a vybavením jejich domovů. Nevyžadují luxus, stačí jim jít s dobou a mít to, co mají ostatní v této většině. Říkáte si, většina se zadluží jen proto, aby si koupila byt nebo dům? Ano, a pokud nejste vyjímka a do většiny patříte, tak ať už z vlastních nadprůměrných výdělků, či pomocí hypotéky si také vlastní bydlení zafinancujete, pokud ho ještě nemáte. A proč? Opravdu jde o nadprůměrný a zbytečný luxus vlastnit byt, či dům, kvůli kterému jsme ochotni se na polovinu života zadlužit? Opravdu? Co já vím, tak z důchodu, který už nikdy nebude větší (pokud vůbec bude), si člověk bydlení jen těžko zařídí tak, aby ještě k tomu zaplatil za další nezbytné věci, nutné k alespoň průměrně spokojenému životu.

V roce 2012 činila průměrná mzda 25 tisíc korun, a drtivá většina lidí má platy mnohem nižší. Průměrný důchod, na který opět většina důchodců nedosáhne činil necelých 11 tisíc. Vážně si myslíte, že za 11 tisíc můžete mít důstojné stáří, pokud nebudete vlastnit byt, nebo dům? Jen o zlomek z nás se postarají děti, či naše celoživotní úspory. Opět zbývá většina, která se o sebe bude muset postarat a já se rozhodně nechci dožít toho, že budu mít pravděpodobně mnohem méně než 11 tisíc, a ty dělit mezi nájem místa k žití a základní životní potřeby. Již teď to totiž není dost dobře možné, a důchody se přitom ještě hodně sníží a ceny nájmů dlouhodobě vzrostou. A družstevní, nebo státní byty brzy úplně zaniknou, již dnes je jejich procento velmi malé.

Také to vidíte? Pořízení vlastního bydlení zkrátka není luxus, je to nezbytnost. Výsledkem je honba za penězi, které se v této době bohužel dají vydělat většinou jen shonem a stresem. Peníze použijeme na koupi místa k žití, a doufáme, že pokud je to skrze hypotéku, budeme je moci následujících 30 let splácet. To vede jen k dalšímu shonu a stresu.

Ptám se tedy – pokud nejsme nadprůměrně úspěšní a bohatí – máme jinou možnost?

Comments

  1. By lukáš

    Odpovědět

    • By admin

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *