Jak se mé cesty s AirBank střetly

m_82_pf_open_white 048

Jestli vážně platí, že Češi jsou silně konzervativní, a že než by banku vyměnili, raději by vyhořeli, pak asi nejsem Čech. Během minulých let jsem vystřídal snad všechny banky, na které si vzpomenete. Proč? Jednak ze zvědavosti a jednak z čistě praktického hlediska nalezení té nejlepší. Zkoušel jsem osobní, podnikatelské účty, internetová bankovnictví. Zkoušel jsem kreditní karty, debetní karty, kontokorenty. Zkoušel jsem zkrátka vše, co může běžný klient chtít. A pak jsem zkusil AirBank.

Úvodem

Sprosté a nepravdivé pomluvy konkurence

Česká spořitelna? Div, že vám nenaúčtují poplatek i za návštěvu pobočky. Komerční banka? Stupidnější internetové bankovnictví vyžadující podpis certifikátem přes Javu zkrátka nenajdete. Zaplatit pitomou složenku díky němu může trvat klidně 10 minut. Raiffka? Příšerně, ale opravdu příšerně ošklivé bankovnictví a poplatky také nejsou žádná lehká váha. GE Money? Taktéž předražená a s neskutečným opruzem neprávem zvaným mobilní aplikace, která není nic jiného než HTML prohlížeč. mBank? Slavný rozjezd, ale nakonec se poplatkovou politikou velmi přiblížila běžným bankám a bohužel mám pocit že velmi zaspala při vývoji svých služeb a zakrněla někde v půli cesty. Stejným stylem bych mohl pokračovat ještě několik dalších odstavců, než bych všechny své názory a zkušenosti s běžnými bankami vyjádřil.

…a teď mě žalujte!

Po všech těchto zklamáních jsem se rozhodoval, zda zkusím jednoho ze tří dalších nováčků na trhu – Zuno, EquaBank, či Airbank. Zuno se mi dvakrát nelíbilo hlavně proto, že spadá pod výše zmíněnou Raiffku – ruce pryč. Zbyly dvě volby, a AirBank s její rodinnou politikou, vtipnými reklamami, a heslem „I banku můžete mít rádi“ nakonec zvítězila.

Založení účtu

Navštívil jsem tedy jejich příjemné webové stránky a začal pátrat, kde a jak si účet založím. K mému úžasu bylo po několika minutách hotovo a díky spolupráci svého skeneru jsem téměř nemusel vstát ze židle a měl jsem nový účet na stříbrném podnose. Nakonec ani podpis skrze kurýra, což je u drtivé většiny bank jejich maximum, zkrátka nebyl potřeba. Proces byl rychlý, přehledný, a dokonce jsem si i přečetl celou skvěle a vtipně napsanou smlouvu.

Internetové bankovnictví

Zde mě čekal tak trochu šok – je totiž zcela jiné, než u běžných bank. Položky se mi po prvních pokusech zdály strašně nelogicky rozházené, bez jasně dané struktury, bez jakéhokoliv řádu. Po několika dnech jsem si na to však poměrně zvykl a již po několika týdnech jsem tomu systému nesystému přišel na chuť tak, že bych již neměnil. Vše je totiž všude, v tom to je! Platba se neprovedla pro nedostatek peněz? Není problém, nemusím ji celou zadávat znovu jen stisknu tlačítko pro její zopakování. SMS kódy po každé zadané transakci jsou v případě např. 5 a více plateb skutečná otrava. Také žádný problém, u AirBank stačí zadat jeden, poté stačí vaše heslo. A to jsou jen dvě z mnoha super věcí, které bankovnictví AirBank nabízí. Potřebujete další účet? Potřebujete dva? Nebo tři a čtvrtý spořící v Eurech? Opět žádný problém – postačí pár kliků a máte, co potřebujete. A teď ta největší bomba, kterou u jiných bank bez ledového klidu a dlouhých vyjednávání s odpovídáním na nepříjemné otázky zkrátka nezařídíte – pár kliků vám zde stačí i na to, abyste účet zcela ZRUŠILI. Slintáte blahem? Zdaleka nekončím…

Obálky na spořícím účtu

Rád bych zmínil ještě tři funkce, které jsem si obzvláště oblíbil. První z nich je možnost rozdělení spořícího účtu na obálky. Spoříte si na nové auto, lednici a dovolenou? Spořící účet si u AirBank můžete rozdělit na několik různých obálek a každou z nich si nejen dle libosti pojmenovat, ale také nastavit její cílovou částku, či automatické měsíční spoření. Je to jen hračka bez reálného významu, můžete oponovat. Ale já tvrdím, že kdo nezkusil přetahovat peníze mezi účty a obálkami díky fungujícímu drag and drop systému, nepochopí 🙂

Chytrá inkasa

Druhou věcí, o které se chci zmínit jsou tzv. chytrá inkasa – stalo se vám, že někdo z vašeho účtu inkasoval více, než by měl, či jen chcete mít inkasa více pod kontrolou? Opět žádný problém – v bankovnictví si můžete nastavit, že každé inkaso musíte před jeho provedením schválit. Jednoduché a geniální.

V příštích 7 dnech

Dostávám se k mému osobnímu zlatému hřebu. Každý z nás má měsíční platby, které musí pravidelně plnit. Od splátek a nájmu, přes pojištění, až k telefonním paušálům. A to byla vždy moje noční můra. Osobně mám inkas a trvalých plateb poměrně hodně a jistě to všichni znáte – inkaso či trvalá platba vám z účtu sežere peníze vždy v nejméně vhodnou chvíli. To se vám u AirBank nestane. Inkaso musíte schválit, a součet všech trvalých plateb, které Vás v následujících 7 dnech čekají najdete vždy na přehledu k účtu. Přesně tedy víte, kdy potřebujete kolik peněz.

Tip ke zdokonalení funkce „V příštích 7 dnech“

Já tuto funkcionalitu dotáhl k ještě větší dokonalosti – založil jsem si účet s názvem Trvalé platby, a přes tento účet odcházejí právě opakující se platby a inkasa. Tento účet je od mého hlavního účtu oddělen a díky tomu mi tak nikdy z peněz neubude nic, co bych nečekal. A jednou za čas se stačí podívat, jaké platby jsou v následujících dnech připraveny, přečíst částku, a tu jen převést na účet trvalých plateb. A když to nestihnete, nic se neděje. Platby se budou pokoušet odejít ještě 7 dní poté, dokud peníze nedodáte. A pokud ani to nestihnete? Nezoufejte, i tyto neúspěšné pokusy najdete v seznamu neprovedených plateb. Tomu já říkám dokonalá kontrola odtoku financí!

Abych jen nechválil

Ano, i bankovnictví od AirBank má jistě několik nevýhod. Od velmi špatně využitého prostoru na větších monitorech, po jistou dávku nepřehlednosti až po to, že ve výpisu trvalých plateb nevidíte dle mého zásadní položku, kolikrát ještě platba proběhne. Všechny tyto nedostatky jsem zmínil v systému připomínek banky a nyní čekám, jestli alespoň některý z nich bude časem zapracován. Nicméně jsou to jen drobné nedostatky v pořádné kupě skvělých možností.

Mobilní aplikace

Dlouho se na ni čekalo, ale stálo to za to! V mobilní aplikaci můžete dělat téměř vše, co v té internetové a je dokonale přehledná a ovladatelná. Vše máte s sebou na jednom místě, není, co víc říct. Možná jen to, že je také moc pěkná… 🙂

Poplatky

AirBank není banka, která by se chlubila tím, že nemá poplatky. Má. A dle mého názoru více než rozumné a opodstatněné. Můžete si vybrat ze dvou variant. V jedné neplatíte žádný paušál a platíte pouze pár poplatků za to, co skutečně spotřebujete (např. výběr z cizích bankomatů, či papírové výpisy). V druhé variantě zaplatíte 100 Kč měsíčně a můžete si s účtem dělat co chcete. Vybírat z bankomatů všech bank po dvoustovkách, posílat denně 10 plateb, nechat si zasílat papírové výpisy, a kde co dalšího. Ještě stojí za zmínku, že bance můžete jediným kliknutím odmítnout zaplatit poplatek, pokud s něčím nejste spokojeni.

Pobočky

Kdo ví? Já tam nikdy nemusel – a není to právě to úžasné maximum, kterého lze ve styku s bankou dosáhnout?

Závěrem

Co říci závěrem? Snad jen, že jsem moc rád. Jsem moc rád, že jsem na tuhle banku narazil a jsem s ní již téměř rok. Existuje další várka skvělých věcí, které již nebudu rozepisovat, protože bych si už do klávesnice propsal díru (TOP 3 garance, nejlevnější půjčka na trhu, disponenti a mnoho dalších…), stejně jako existuje i mnoho drobných chybek a poměrně malé portfolio služeb, kvůli kterému se s mým názorem asi neztotožní náročnější a firemní klientela. Ale pro mne je to skvělé partnerství a doufám, že AirBank bude i nadále stejně aktivní ve vývoji svých služeb, jako doposud a to proto, že co nová služba, to perla a novota v našich stojatých vodách konzervativního bankovnictví. Děkuji a věřím, že nabídka a kvalita služeb dále poroste!

 

Comments

 1. By Krencl

  Odpovědět

 2. By Kačka

  Odpovědět

 3. By Pavel

  Odpovědět

  • By admin

   Odpovědět

 4. By Mysak113

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *