Agents of S.H.I.E.L.D. – season 1

agents-of-shieldAgenti světzachraňující organizace SHIELD to měli velmi těžké. Po až neuvěřitelných úspěších marvelovských filmů ze světa Avengers a jejich nepochopitelně neustále stoupající kvalitě se nic jiného nečekalo ani od tohoto seriálu, který se právě na tuto organizaci, jenž se ve všech filmech objevuje jen velmi okrajově, zaměřuje přímým pohledem.

Ani u mne to nebylo snadné – seriál jsem sledoval nadvakrát, poprvé postupně pěkně po týdnu jednu epizodu podle toho, jak vycházely, ale to bohužel Shieldu vůbec nesvědčilo – po 11 epizodě jsem to vzdal a seriál odložil ke shlédnutí na dobu neurčitou, protože mne vůbec, ale vůbec nezaujal a připadal mi jako typická epizodní kriminálka, která postrádá nějaký centrálnější a táhlejší děj. Přišlo tedy velké zklamání.

Po ukončení vysílání první sezóny jsem však dal agentům ještě jednu šanci a celé dílo shlédl opět od samého začátku, bez týdenních přestávek až do konce. S politováním musím uznat, že mé první hodnocení se velmi mýlilo, a že právě po jedenácté epizodě začíná děj konečně dostávat nějaké grády a zápletky se začínají zajímavě stupňovat. Kolem epizody s číslem 17 se to potom zvrhne v opravdu vyváženou marvelovskou podívanou, na kterou jsme zvyklí u filmů, a poté přichází zakončení opravdu velkolepým finále, které vás rozhodně nenechá chladnými při očekávání následující sezóny.

Po vizuální stránce nemám co vytknout – ač se seriál k mé nelibosti taktéž čím dál více přiklání od tradičních filmových triků k těm počítačovým, díky poměrně vysokému rozpočtu to není až tolik na škodu a i počítačové scény jsou velmi uvěřitelné a narozdíl od jiných seriálů působí přirozeně a uvěřitelně. Pěkný vizuál navíc doplňuje velmi povedená ústřední znělka, nebo chcete-li melodie, která seriál provází po celé jeho délce.

Po audio-vizuální stránce jsem tedy více než spokojen, ale stále nevím, zdali seriál zařadit do společnosti těch nejlepších osmdesátkových děl, nebo jestli ho zatím zanechat pod stupněm vítězů. Přecijen děj začal být zajímavý až v druhé polovině seriálu, což je docela pozdě i přes to, že ke konci dosahoval rozhodně až devadesátkové kvality. Taktéž nemohu nezmínit dvojici britských vědců, kteří jsou řekl bych takovým levným vtipným lákadlem na amerického diváka, poslední dobou je totiž velmi v módě do každého amerického seriálu obsadit alespoň jednoho Brita, když mají přeci ten děsně srandovní přízvuk (což opravdu mají :-).) I přes to všechno to ale zatím osmdesát nebude, prvních 11 proplýtvaných dílů je zkrátka moc velká bota. Myslím si, že tomuto projektu by rozhodně více slušel například dvanáctidílný formát, který s oblibou využívají jednak letní seriály a jednak ty největší seriálové pecky, které nechtějí zbytečně natahovat děj do 22 dílů.

Uděluji 75%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *