James Bond 01 – Dr. No

james-bond-007-01-dr-no

Neznám mnoho lidí, kteří by nebyli fanoušky vždy připraveného, rychlého, bystrého, ale také trochu promiskuitního britského agenta 007, Jamese Bonda. Je načase od počátku zhlédnout a zhodnotit celou jedinečnou sérii, která k dnešnímu dni čítá 23 filmů.

V roce 1962 tedy přichází na svět vůbec první bondovka s názvem Dr. No a hlavním hrdinou v podání Seana Conneryho. Tehdy asi málokdo mohl tušit, jaký fenomén se z agenta 007 brzy stane. Dá se říct, že první díl v mnohém nastavil pravidla „Bond žánru,“ který asi nikdy nebude nijak výrazně modifikován. Proč také, když tak skvěle funguje a každý další film na sebe zpravidla strhává nemalé vlny pozornosti. Na scéně se objevuje megalomanský padouch snažící se ovládnout svět ve svém ještě více megalomanském super-doupěti plném technických zázraků. Do něj se snaží vloupat britský super-agent, aby mu jeho úsilí překazil a během jeho cesty se mu do děje vždy připlete nějaká ta sličná bond girl. Ano, tento fungující scénář je striktně dodržován i nyní, o půl století později.

Jediné, co mi v první bondovce trochu chybělo, byly úžasné vynálezy (velmi často reprezentované super-auty), kterými agenta 007 na jeho cesty začne v následujících filmech britská tajná služba vybavovat. Jinak vše ale klape naprosto na jedničku a Dr. No nedává prostor k ničemu jinému, než k zařazení do světové filmové klasiky, která dala život desetiletí trvajícímu fenoménu.

Uděluji 75%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *